RESIDENCE PERMIT

Oturma izni( ikamet izni) Türkiye’de devamlı kalmak isteyen yabancılara yapılan bir evraktır. İkamet izni yaptıranlar 90/180 gün kurala uymak zorunda değiller, verilen süre içinde istedikleri kadar Türkiye’de kalabiliyorlar. Oturma izni birçoğu nedenlerden dolayı verilir. Süre olarak 1 aydan 5 yıla kadar veya süresiz olarak verilebilir.
Oturma izni oy kullanma hakkı ve çalıma hakkı vermez ama Türkiye’de devamlı yaşamak isteyen yabancılara birçoğu kolaylık sağlar.
İlk defa oturma izni yaptırmak için GÖÇ İDARESİ MÜDÜRLÜĞÜ sitesinde başvuru formu doldurulur ve randevu tarihi ve saati alınır. Belirtilen tarih ve saatte ilgili Göç İdaresi Birimine bizzat gelinir ve oturma izni için gerekli evraklar getirip başvuru bizzat yapılır. Başvuru esnasında ülkeye göre harçlar ödenir ve Göç İdaresi tarafından geçici bir evrak verilir.
Uzatma başvurusu için form doldurulduktan sonra sistem aksi bir yazı vermediği sürece evraklar posta ile gönderilir. Başvuru formu doldurulduktan sonra evraklar Göç İdaresine 5 gün içinde gönderilmek zorundadır. Göç İdaresi sayfasında başvuru formu doldurup istenilen evrak göndermeyenlerin başvuruları dikkate alınmayacaktır. Uzatma başvuru esnasında başvuru formundan hariç başvuru yapan müracaat belgesini kendisi yazdırmak zorundadır. Bundan hariç ödenen harçlar fotokopileri başvuru yapanda kalacaktır.

Oturma izni nedenleri:
- Adli makamların kararı;
- Adli makamların talebi;
- Aile ikamet izninden kısa dönem ikamet iznine geçenler;
- Anlaşmalar çevresinde eğitim;
- Bilimsel araştırma amacıyla geçecekler;
- Hizmet içi eğitim programlarına katılacaklar;
- İdari makamların kararı;
- İdari makamların talebi;
- Kamu kurumları aracılığıyla eğitim;
- Araştırma, staj ve kurslara katılacaklar;
- Staj amaçlı değişim programları çerçevesinde eğitim görecekler( öğrenim amacı taşımayan programlar);
- Tedavi görecekler;
- Ticari bağlantı veya iş kuracaklar;
- Turizm amaçlı kalacaklar;
- Türkçe öğrenme kurslarına katılacaklar;
- Türkiye’de taşınmaz malı bulunanlar;
- Yükseköğretimini tamamlayıp 6 ay içinde müracaat edenler.

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı farklı süreli oturma izni alınabilir. Her neden için belli evrak listesi istenmektedir.
Türkiye’de 8 yıl devamlı oturma izni ile ikamet eden yabancı vatandaşlar süresiz oturma iznini alabilirler.

Şirketimiz oturma izni işlemlerde her türlü yardımcı olur, sürecini takip eder, başvuru formu doldurma, sigorta işlemleri, her türlü yasal işlem danışmanlığını yapar. İrtibat için 05346672861, 05349229476(Whats App, Viber) veya antreal.ltd@yandex.ru.